Jiu Jitsu

jiu jitsu v Praze

Jiu-jitsu patří mezi nejvyhledávanější sebeobranné umění. Díky univerzálnosti je tento systém ideálním způsobem, jak se naučit boj ve stoje, na zemi,ale i se zbraněmi (krátká hůl – teleskopický obušek a nůž).

  • Získáte základní sebeobranné návyky a dovednosti
  • Zlepšíte si celkovou fyzickou kondici
  • Zpevněte svaly po celém těle
  • Zlepšíte flexibilitu
  • 100% se odreagujete od stresu
  • Poznáte skvělou partu lidí

Úvodní trénink zdarma

nebo nám zavolejte na 733 571 421 a domluvte si první trénink zdarma

Co je Jiu Jitsu?

Rozsáhlý z Japonska pocházející bojový systém, který využívá jak techniky hodů (Nage waza), techniky páčení (Kansecu waza), techniky úchopů (Katame waza), tak i techniky úderů (Atemi waza). Ve více než 100 školách (Ryu) a stylových směrů (Ryu ha) se upřednostňují různé skupiny technik. Tak je např. Tenshin shinyo ryu známá především úderovými a blokovacími technikami, pro Kito ryu jsou charakteristické techniky hodů a pro Daito ryu techniky páčení. Původně bylo jiu-jitsu pod různými názvy jako (aiki [ju] jutsu, hakuda, kempo, kogusoku, koshi no mawari, kumi uchi, tai-jitsu, torite, shubaku, atd.) součástí vyučovacího programu různých bojových škol japonských bojových tříd (Bushi, Samurai). Teprve s otevřením mnoha Ryu veřejnosti z důvodů politických změn v období Tokugawa (1603-1867) vzniklo mnoho škol, jejichž náplň obsahovala především kontaktní techniky beze zbraní.

Ve stejné době vznikl také název jiu-jitsu, jako souhrnný název pro metody boje z blízka, který více či méně využívá princip útočné energie „Ju yoku go o sei suru“ – (měkkost překoná tvrdost – „výhra skrz ustupování“) ve svůj prospěch.

Jiu-jitsu je hlavně sebeobrana ve velmi účinné formě, v níž se adepti jiu-jitsu naučí ovládat nejen své tělo a využívat všechny svalové skupiny, ale také reagovat na všechny známé druhy útoků a vytvářet vlastní postupy a situace při jejich neutralizaci. Jiu-jitsu optimálně rozvíjí většinu tělesných schopností, zejména rychlost (včetně rychlosti reakce), sílu a kloubní pohyblivost. V menší míře pak také vytrvalost. Převažuje styl boje beze zbraně, ale také i za použití některých malých zbraní, a to proti neozbrojenému i ozbrojenému protivníkovi, nebo skupině útočníků. Nikdy v něm na rozdíl od sportovních stylů nebyly zakazovány žádné chvaty.

Za použití hlavní poučky „ustup, jsi-li tlačen, přistup, jsi-li tažen“ umožňuje zvítězit relativně slabšímu obránci nad silnějším, větším, i rychlejším útočníkem, proto je určeno všem lidem bez rozdílu pohlaví a věku. Jiu jitsu řeší téměř všechny střetné situace v boji beze zbraně. Pokud některou takovou situaci neřeší, neřeší ji ani žádné jiné bojové umění. Tohoto jsou si vědomi i různé ozbrojené sbory, proto jiu-jitsu začleňují do osnov svých výcviků policie, armády a další vojenské nebo policejní složky na celém světě.

Které další bojové systémy vznikly z jiu-jitsu

Jiu-jitsu bylo také zdrojem mnoha nových bojových umění. Koncem 19. století vytvořil Jigoro Kano (1860-1938) (Kodokan-) judo především z technik školy Kito ryu. Morihei Ueshiba (1883-1969) vytvořil aikido hlavně z technik Daito ryu aiki ju jutsu a také některé styly karate jako je např. Wado ryu jehož zakladatel Hironori Otsuka (1892-1982) použil hlavně techniky z Shindo Yoshin ryu jiu-jitsu. Krom těchto tradičních systémů dnes z jiu-jitsu čerpají další moderní systémy jako jsou musado, allkampf-jitsu, krav maga a další. Všechny čerpají poměrně velké množství technik z jiu-jitsu a doplňují je o boj s moderními zbraněmi a dále upravují dle potřeb využití.

Trenéři Jiu Jitsu

Scroll to Top