Ve stejné době vznikl také název jiu-jitsu, jako souhrnný název pro metody boje z blízka, který více či méně využívá princip útočné energie „Ju yoku go o sei suru“ – (měkkost překoná tvrdost – „výhra skrz ustupování“) ve svůj prospěch.
Jiu-jitsu je hlavně sebeobrana ve velmi účinné formě, v níž se adepti jiu-jitsu naučí ovládat nejen své tělo a využívat všechny svalové skupiny, ale také reagovat na všechny známé druhy útoků a vytvářet vlastní postupy a situace při jejich neutralizaci. Jiu-jitsu optimálně rozvíjí většinu tělesných schopností, zejména rychlost (včetně rychlosti reakce), sílu a kloubní pohyblivost. V menší míře pak také vytrvalost. Převažuje styl boje beze zbraně, ale také i za použití některých malých zbraní, a to proti neozbrojenému i ozbrojenému protivníkovi, nebo skupině útočníků. Nikdy v něm na rozdíl od sportovních stylů nebyly zakazovány žádné chvaty.
Za použití hlavní poučky „ustup, jsi-li tlačen, přistup, jsi-li tažen“ umožňuje zvítězit relativně slabšímu obránci nad silnějším, větším, i rychlejším útočníkem, proto je určeno všem lidem bez rozdílu pohlaví a věku. Jiu jitsu řeší téměř všechny střetné situace v boji beze zbraně. Pokud některou takovou situaci neřeší, neřeší ji ani žádné jiné bojové umění. Tohoto jsou si vědomi i různé ozbrojené sbory, proto jiu-jitsu začleňují do osnov svých výcviků policie, armády a další vojenské nebo policejní složky na celém světě.
Které další bojové systémy vznikly z jiu-jitsu
Jiu-jitsu bylo také zdrojem mnoha nových bojových umění. Koncem 19. století vytvořil Jigoro Kano (1860-1938) (Kodokan-) judo především z technik školy Kito ryu. Morihei Ueshiba (1883-1969) vytvořil aikido hlavně z technik Daito ryu aiki ju jutsu a také některé styly karate jako je např. Wado ryu jehož zakladatel Hironori Otsuka (1892-1982) použil hlavně techniky z Shindo Yoshin ryu jiu-jitsu. Krom těchto tradičních systémů dnes z jiu-jitsu čerpají další moderní systémy jako jsou musado, allkampf-jitsu, krav maga a další. Všechny čerpají poměrně velké množství technik z jiu-jitsu a doplňují je o boj s moderními zbraněmi a dále upravují dle potřeb využití.