Jiu jitsu v Praze

Jiu-jitsu patří mezi nejvyhledávanější sebeobranné umění. Díky univerzálnosti je tento systém ideálním způsobem, jak se naučit boj ve stoje, na zemi,ale i se zbraněmi (krátká hůl – teleskopický obušek a nůž).

  • Získáte základní sebeobranné návyky a dovednosti
  • Zlepšíte si celkovou fyzickou kondici
  • Zpevněte svaly po celém těle
  • Zlepšíte flexibilitu
  • 100% se odreagujete od stresu
  • Poznáte skvělou partu lidí

Úvodní trénink zdarma

nebo nám zavolejte na 733 571 421 a domluvte si první trénink zdarma

Co je Jiu Jitsu?

Rozsáhlý z Japonska pocházející bojový systém, který využívá jak techniky hodů (Nage waza), techniky páčení (Kansecu waza), techniky úchopů (Katame waza), tak i techniky úderů (Atemi waza). Ve více než 100 školách (Ryu) a stylových směrů (Ryu ha) se upřednostňují různé skupiny technik. Tak je např. Tenshin shinyo ryu známá především úderovými a blokovacími technikami, pro Kito ryu jsou charakteristické techniky hodů a pro Daito ryu techniky páčení. Původně bylo jiu-jitsu pod různými názvy jako (aiki [ju] jutsu, hakuda, kempo, kogusoku, koshi no mawari, kumi uchi, tai-jitsu, torite, shubaku, atd.) součástí vyučovacího programu různých bojových škol japonských bojových tříd (Bushi, Samurai). Teprve s otevřením mnoha Ryu veřejnosti z důvodů politických změn v období Tokugawa (1603-1867) vzniklo mnoho škol, jejichž náplň obsahovala především kontaktní techniky beze zbraní.

Více o Jiu Jitsu

Ve stejné době vznikl také název jiu-jitsu, jako souhrnný název pro metody boje z blízka, který více či méně využívá princip útočné energie „Ju yoku go o sei suru“ – (měkkost překoná tvrdost – „výhra skrz ustupování“) ve svůj prospěch.

Jiu-jitsu je hlavně sebeobrana ve velmi účinné formě, v níž se adepti jiu-jitsu naučí ovládat nejen své tělo a využívat všechny svalové skupiny, ale také reagovat na všechny známé druhy útoků a vytvářet vlastní postupy a situace při jejich neutralizaci. Jiu-jitsu optimálně rozvíjí většinu tělesných schopností, zejména rychlost (včetně rychlosti reakce), sílu a kloubní pohyblivost. V menší míře pak také vytrvalost. Převažuje styl boje beze zbraně, ale také i za použití některých malých zbraní, a to proti neozbrojenému i ozbrojenému protivníkovi, nebo skupině útočníků. Nikdy v něm na rozdíl od sportovních stylů nebyly zakazovány žádné chvaty.

Za použití hlavní poučky „ustup, jsi-li tlačen, přistup, jsi-li tažen“ umožňuje zvítězit relativně slabšímu obránci nad silnějším, větším, i rychlejším útočníkem, proto je určeno všem lidem bez rozdílu pohlaví a věku. Jiu jitsu řeší téměř všechny střetné situace v boji beze zbraně. Pokud některou takovou situaci neřeší, neřeší ji ani žádné jiné bojové umění. Tohoto jsou si vědomi i různé ozbrojené sbory, proto jiu-jitsu začleňují do osnov svých výcviků policie, armády a další vojenské nebo policejní složky na celém světě.

Které další bojové systémy vznikly z jiu-jitsu

Jiu-jitsu bylo také zdrojem mnoha nových bojových umění. Koncem 19. století vytvořil Jigoro Kano (1860-1938) (Kodokan-) judo především z technik školy Kito ryu. Morihei Ueshiba (1883-1969) vytvořil aikido hlavně z technik Daito ryu aiki ju jutsu a také některé styly karate jako je např. Wado ryu jehož zakladatel Hironori Otsuka (1892-1982) použil hlavně techniky z Shindo Yoshin ryu jiu-jitsu. Krom těchto tradičních systémů dnes z jiu-jitsu čerpají další moderní systémy jako jsou musado, allkampf-jitsu, krav maga a další. Všechny čerpají poměrně velké množství technik z jiu-jitsu a doplňují je o boj s moderními zbraněmi a dále upravují dle potřeb využití.

Trenéři Jiu Jitsu

null

Zbyněk Góralczyk

null

Michael Abrhám

null

Shahin Tehrany

null

Jarda Sládek

Ohlasy na Jiu Jitsu

Úvodní trénink zdarma

nebo nám zavolejte na 733 571 421 a domluvte si první trénink zdarma